För ett år sedan, i september 2013, hade jag en presentation i syfte att väcka intresse hos kollegor för projekten Learning Study och auskultationer med bakgrund av följande aspekter:
- Learning
Study
som vilar på vetenskaplig grund
- Gynnar
främst elever i svårigheter
- Kollegialt
lärande för elevers måluppfyllelse
- Systematiskt
kvalitetsarbete i en cykel
- Learning Study och auskultation går hand i hand med det vi redan gör
- Allas
delaktighet bidrar till skolutveckling
Syfte:
•Att
öka medvetenheten om undervisning och elevers lärande
Mål:
•Att
genom utvecklande av kollegialt arbete synliggöra undervisningssituationer
•Att
utveckla elevernas lärande med fokus på förmågorna - även de sociala förmågorna.
Målgrupp:
För
allas delaktighet och helhetstänkande i skolutveckling erbjuds alla pedagoger att delta.
Genomförande:
Learning
Study
- Hur
kan man på bästa sätt undervisa om något som för eleverna är svårt?
- Vad
är det i undervisningen som gör skillnad om elever lär eller inte?
- Vad
innebär det att kunna det som vi vill att eleverna ska lära sig?
Auskultation
- Tillsammans
bestäms vad som ska observeras /synliggöras.
- Påföljande
samtal om vad som noterats. Revidering av lektion.
- Ytterligare
en auskultation görs. Skillnader? Slutsatser? Vidare frågor?
- Auskultation
med uppföljande samtal
- Gynnar främst elever i svårigheter
- Kollegialt lärande för elevers måluppfyllelse
- Systematiskt kvalitetsarbete i en cykel
- Learning Study och auskultation går hand i hand med det vi redan gör
- Allas delaktighet bidrar till skolutveckling
Learning
Study
- Hur kan man på bästa sätt undervisa om något som för eleverna är svårt?
- Hur kan man på bästa sätt undervisa om något som för eleverna är svårt?
- Vad
är det i undervisningen som gör skillnad om elever lär eller inte?
- Vad
innebär det att kunna det som vi vill att eleverna ska lära sig?
Auskultation
- Tillsammans
bestäms vad som ska observeras /synliggöras.
- Påföljande
samtal om vad som noterats. Revidering av lektion.
- Ytterligare
en auskultation görs. Skillnader? Slutsatser? Vidare frågor?
- Auskultation
med uppföljande samtal
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar